تیر آهن فرزند برتر فولاد

آهن به تنهایی بدلیل نرمی کاربرد خاصی در صنعت ندارد . به همین دلیل با استفاده از ترکیب چند مواد آلیاژ هایی از ان به وجود می اورند یکی از مهم ترین این آلیاژ ها :

فولاد خود یک آلیاژ مهم و پر کاربرد از سنگ آهن و کربن است که محصولات گوناگونی از آن تولید می شوند 

یکی از مهم ترین محصولات تولید شده از فولاد تیر آهن است .

تیرآهن از مهمترین نوع پروفیل های ساختمان به شمار می رود به همین خاطر است که خرید تیرآهن نیز مهم تلقی می شود. تیر آهن به دو صورت معمولی است که با علامت اختصاری I ویا NP  نوشته شده و تیر آهن بال پهن نیز با علامت H و یا IPB نوشته می شود که ارتفاع و بال آن مساوی می باشد. تیرآهن نوع اول معمولی بوده ارتفاعی معادل 80 تا 600 میلی متر دارد که البته بیشتر عرضه می شود و بیشتر مورد استفاده ی عموم قرار می گیرد.  موارد استفاده ی آن در ستون ها، خرپا ها، نعل درگاه ها، بیم ها، پوشش سقف ها و پل های لانه زنبوری است. خرید تیرآهن مهم است چرا که تیر آهن از مهم ‌ترین پروفیل های ساختمانی است که اغلب در پروژه‌های صنعتی هم کاربرد دارد.

 

مزایای استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی بسیار پرشمار است. اولین مورد این است که تیرآهن ها قطعاتی پیش ساخته در کارخانه های فولادسازی هستند که به صورت صنعتی تولید شده و احتمال خطاهای تولید در کارگاه را برای آنان نمی توان متصور بود. همچنین به علت آماده بودن آن ها سرعت کار در ساختمان های اسکلت فلزی بسیار بالاتر است و اجرا و نصب تیرآهن ها با سرعت بسیار بالایی انجام می پذیرد. همچنین استفاده از تیرآهن در ساختمان های بلند مرتبه و ارتفاع های زیاد بسیار ساده تر می باشد.

 

انواع تیر آهن 

انواع تیرآهن و استاندارد آن:

تیرآهن IPE : استاندارداروپا و آلمان – ارتفاع ۸۰-۶۰۰ میلیمتر

تیرآهن INP: استاندارد چین و روسیه – ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر

تیرآهن IPB : تیراهن بال پهن – ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر

 

تیرآهن IPE

با تیرآهن معمولی شناخته می‌شود و از نظر شکل ظاهری شبیه I انگلیسی است. شیوه‌ تولید آن مطابق با استانداردهای اروپا بوده؛ بال این نوع ضخامت ثابتی دارند، به‌عبارتی ضخامت بال‌های ابتدایی و انتهایی آن یکسان هستند.

تیرآهن‌INP

این نوع نیز مانند IPE به شکل I است و طبق استانداردهای روسیه و چین تولید می‌شود. تفاوت این نوع با IPE تنها در ضخامت بال می‌باشد، در INP ضخامت بال با فاصله گرفتن از جان کاهش می‌یابد.

تیر آهن هاچ 

استانداردهای تیرآهن

پروفیل تیرآهن به روش نوردکاری گرم در شاخه های ۱۲ و برخی مواقع ۶ و ۸ متری تولید می گردد. این تیر ها در سه نوع IPE، INP و IPB تولید می شوند. تفاوت این مدل ها در استحکام، میزان خمش و تحمل تنش های وارد شده است. از نظر ظاهری بال در تیر آهن IPE ثابت است، در INP بال با فاصله گرفتن از جان تیر کاهش می‌یابد و در تیر آهن هاش IPB طول بال ها عریض و مانند حرف H لاتین است.

 

ST44 ،ST52 و ST37 جنس هایی هستند که از آن ها تیرآهن هاش و سایر تیرها تولید می شود که در ایران بیشتر تولیدات بر پایه ST37 صورت می گیرد.