حقیقت تجربی؛ آیا گالیله کشف کرد که زمین گرد است؟

[ad_1]

بیشتر مردم فکر می کنند که گالیله اولین کسی است که به دور زمین یا حداقل یکی از کسانی که این موضوع را اثبات کرده است ، پی برد. در ادامه این مقاله ، خواهیم دید که آیا گالیله دور زمین را کشف کرده است یا خیر. اگر نه چه کسی در کشف و اثبات گرد بودن زمین نقش داشته است؟ برای ادامه این مقاله و یک واقعیت دیگر با زومیت همراه باشید.

گالیله چه کسی بود و چه کاری انجام داد؟

گالیله

اگر معتقد هستید که گالیله دور زمین را کشف کرده است ، باید بگویم که اشتباه می کنید! زمین گرد موضوعی است که مدتها قبل از گالیله مطرح شده بود. منجمان و فلاسفه یونانی از 2000 سال پیش می دانند که زمین گرد است.

گالیله احتمالاً معتقد بود که زمین گرد است. اما مسئله اصلی که به دلیل آزار و اذیت کلیسا مورد انتقاد قرار گرفت مسئله دیگری بود. گالیله گالیله در 15 فوریه 1546 در پیزا ، ایتالیا متولد شد. در آن زمان ، بیشتر افراد تحصیل کرده در جهان مسیحی معتقد بودند که زمین مرکز جهان است و همه اجرام آسمانی به دور زمین می چرخند. گالیله به دلیل مخالفت با عقیده مسیحیان مبنی بر اینکه زمین ثابت نیست و خورشید و ماه به دور آن نمی چرخند بلکه زمین و ماه به دور خورشید (ستاره مرکزی) می چرخند ، خشم کلیسا را ​​برانگیخت. .

در قرن گذشته ، نسبت دادن افراد خاص به اکتشافات مختلف رایج شده است. حتی خورشید مرکزی نیز نتیجه یك مشاهده نیست. بلکه ابتدا توسط کوپرنیک مطرح شد و سپس توسط دانشمندان مختلف از جمله گالیله اثبات شد. علم فرآیندی است که برای تکامل در بازه های زمانی طولانی (حتی قرن ها) به پرسش ها ، ایده ها ، مطالعات ، مشاهدات و آزمایشات نیاز دارد. ایده گرد بودن زمین نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین ، ما نمی توانیم مستقیماً به شخص خاصی اشاره کرده و کشف گردی زمین را به او نسبت دهیم. درست است که همه افراد درگیر در رشد و توسعه این مسئله به عنوان یک گروه موثر پذیرفته شوند.

اکنون ، با توجه به موارد ذکر شده ، وقت آن است که بدانیم چه کسی در کشف گردی زمین نقش داشته است؟ چه کسی مبتکر این ایده بود و چه کسی آن را تکمیل کرد؟ و سرانجام ، اگر بخواهیم موثرترین فرد و اولین شخصی را که از نظر علمی ثابت می کند ، معرفی کنیم ، او چه کسی خواهد بود؟

کشف گرده روی شانه های “غول ها”

ایستادن روی شانه های یک غول اصطلاحی قدیمی است که به معنای کشف حقیقت براساس یافته های قبلی است. روند کشف دور زمین نیز با یک ایده آغاز شد و سپس دیگران پس از اظهار نظرها و مشاهدات قبلی ، از منظر خود به موضوع نگاه کردند.

نیوتن: اگر فاصله را دیده ام با ایستادن روی شانه های غول ها بوده است

فیثاغورس (495-570 قبل از میلاد)

فیثاغورس

در قرن ششم پیش از میلاد ، فیثاغورث ایده جهان کروی را مطرح کرد. در آن زمان باورهای متعصبی وجود داشت که زمین را مسطح می داند. رسم یونان باستان این بود که هر کشف را به یکی از حکمای باستان نسبت می دادند. بنابراین ممکن است باشد. با این حال ، بسیاری از منابع فیثاغورس و ارسطو را آغازگر ایده جهان کروی می دانند که با مشاهدات ساده توانست ادعای اولیه گرد بودن زمین را مطرح کند.

ارسطو (322-384 قبل از میلاد)

ارسطو و افلاطون

ارسطو از شاگردان برجسته افلاطون بود. افلاطون ، فیلسوف بزرگ آتنی ، دلیل قابل اعتمادی برای کروی بودن زمین نداشت. اما او به شاگردان خود آموخت كه زمین گرد است. ارسطو مشاهده کرد که در مصر و قبرس ستارگانی وجود دارند که در مناطق شمالی دیده نمی شوند. از آنجا که این تنها در صورت خم شدن سطح زمین می تواند اتفاق بیفتد ، او همچنین معتقد بود که کره کره ای است که بزرگ نیست. در غیر این صورت ، اثر جابجایی جزئی با این سرعت مشهود نخواهد بود. ارسطو استدلالها و مشاهدات فیزیکی خود را در حمایت از کروی بودن زمین به شرح زیر ارائه داد:

  • هر قسمت از زمین به سمت مرکز تمایل دارد تا زمانی که تمام قسمت ها با فشرده سازی و همگرایی کره تشکیل دهند.
  • مسافرانی که به جنوب می روند ، صورت های فلکی جنوبی را در بالای افق مشاهده می کنند.
  • سایه زمین روی ماه هنگام ماه گرفتگی گرد است.

نظریه مکان طبیعی ارسطو با تکیه بر تئوری کروی بودن زمین توضیح داد که چرا ماده سنگین به سمت آنچه ارسطو معتقد بود مرکز جهان است و ظهور ماده ای مانند هوا و آتش پایین می آید. در این مدل زمین محور ، ساختار جهان مجموعه ای از کره های کامل است و اعتقاد بر این است که خورشید ، ماه ، سیارات و ستارگان ثابت در اطراف کره های آسمانی در اطراف یک زمین ثابت حرکت می کنند. نظریه فیزیک ارسطو قرنها در جهان مسیحی باقی ماند (و دلیل طرد و آزار و اذیت گالیله توسط کلیسا بود)؛ با این وجود ، سرانجام مشخص شد که مدل خورشیدی مرکزی مدل دقیق تری از منظومه شمسی را نسبت به مدل زمین محور ارائه می دهد.

ارشمیدس (212-287 قبل از میلاد)

ارشمیدس

ارشمیدس در بیانیه یکی از کتابهای خود گفت:

سطح هر سیال در حال استراحت کره و مرکز آن زمین است.

در چندین گزاره دیگر ، وی فرض کرد که زمین یک کره است و سطح مایع روی آن نیز کره ای است که مرکز آن مرکز است.

Eratosthenes (194-276 قبل از میلاد)

اراتوستن

Eratosthenes مدیر کتابخانه باستانی اسکندریه بود ، که به دانش و درک جهان کمک زیادی کرد. وی دریافت که در شهر Sain (آسوان امروزی) ، جنوب اسکندریه ، در هنگام انقلاب تابستانی (طولانی ترین روز سال) ، خورشید مستقیماً از بالای سر طلوع می کند و حتی یک درجه به جنوب ، شمال ، شرق یا غرب در ظهر انقلاب تابستانی ، جسمی کاملاً عمود بر زمین هیچ سایه ای ایجاد نخواهد کرد. او تصمیم گرفت در اسکندریه نیز این موضوع را بررسی کند. بنابراین با توجه به یک ستون عمودی (یا به گفته برخی منابع ، چوب را به زمین فرو برد) ، متوجه شد که در ظهر ، سایه کوچکی از ستون روی زمین با زاویه یک پنجم دایره یا 7.2 قرار می گیرد. درجه. او با خود فکر کرد ، اکنون که پرتوهای خورشید در یک زاویه و زمان روز می درخشند ، علت این اختلاف بین دو شهر چه می تواند باشد؟ وی سپس نتیجه گرفت که اشعه خورشید می تواند موازی باشد و سطح زمین گرد است.

مقالات مرتبط:

او باید می دانست که نظریه گردی زمین توسط فیثاغورس 500 سال قبل از میلاد پیشنهاد شده و بعداً توسط ارسطو تأیید شده است. اگر زمین واقعاً کروی بود ، اراتوستن اکنون می توانست از مشاهدات خود برای اندازه گیری محیط زمین استفاده کند. اکنون تفاوت بین سایه های ایجاد شده بین اسکندریه و Sainte 7.2 درجه بود ، به این معنی که این دو شهر در یک سطح کروی 360 درجه از زمین 7 درجه فاصله داشتند. بنابراین اراتوستن برای محاسبه دور زمین فقط به فاصله اسکندریه و سنت احتیاج داشت. او برای محاسبه فاصله بین دو شهر به شخصی پرداخت و به این نتیجه رسید که این فاصله برابر با 5000 ورزشگاه است. و با یک تناسب ساده ، او دور زمین را 250،000 ورزشگاه محاسبه کرد. مشکل این است که در آن زمان استادیوم ها از اندازه استاندارد برخوردار نبودند. اگر اراتوستنس استادیوم آتن را اندازه گیری می کرد ، آنگاه او دور زمین 46620 کیلومتر را اندازه گیری می کرد ، یعنی حدود 16٪ بزرگتر از اندازه واقعی که امروز می شناسیم. اگر محاسبات وی بر اساس استادیوم های مصر باشد که 5/157 متر هستند ، اراتوستن دور زمین را 39375 کیلومتر محاسبه کرده است که تقریباً 2٪ متفاوت از اندازه واقعی محیط زمین است. با این حال ، به دلیل عدم اطمینان واحد اندازه گیری اراتوستن ، این محاسبات بسیار دقیق نیستند. اما می توان گفت که او تقریباً دقت بیشتری نسبت به آنچه در زمان خود داشت ، محیط زمین را تخمین زده است.

Eratosthenes - محیط زمین

صرف نظر از اینکه مقادیر واقعی چه بود ، اراتوستن اولین جغرافی دان در جهان بود که مفاهیم طول و عرض جغرافیایی را که امروزه نیز استفاده می شود اختراع کرد و اولین مدل ها و نقشه ها را بر اساس زمین ساخت. بسیاری از اسناد در طی هزاره بعدی گم شدند. اما تئوری کره کروی و دانش تقریبی محیط زمین یکی از آنها نبود. در واقع ، امروز هرکسی می تواند آزمایش مشابه را با دو مکان در یک طول جغرافیایی و با اندازه گیری طول سایه ها به طور همزمان انجام دهد.

1700 سال پس از اراتوستن ، کریستف کلمب نوشته های او را بخوانید؛ اما بر اساس استدلال های دانشمندان دیگر ، وی محیط زمین را یک سوم کوچکتر از اندازه محاسبه شده اراتوستن دانست. کلمبوس با درک اینکه زمین گرد است ، تصمیم گرفت به جای از شرق از غرب به هند سفر کند. در آن زمان هنوز افرادی بودند که معتقد بودند زمین صاف است و اگر کلمبوس چنین کاری می کرد ، از لبه زمین سقوط می کرد. از آنجا که کریستوفر کلمب دور زمین را بسیار کوچک می دانست ، هرگز نتوانست به طور کامل به دور زمین بچرخد و اگر در مسیر خود به قاره آمریکا نمی رسید ، ممکن است او و کل خدمه کشتی از گرسنگی بمیرند. در نتیجه ، کلمب نه تنها نقشی در اثبات گرد بودن زمین ندارد ، بلکه حتی نمی توان اعتبار قاره آمریکا را به او نسبت داد. زیرا مدت ها قبل او بومی آمریکا بود وایکینگ ها آنها از حضور این قاره اطلاع داشتند.

همانطور که در بالا ذکر شد ، گالیله دور زمین را کشف نکرد. تاریخ کشف مدار زمین را مدیون بزرگانی است که زندگی خود را صرف سingال و تلاش برای اثبات مشاهدات خود کردند. طبق اسناد موجود ، کشف کروی بودن زمین با ایده ای از فیثاغورس آغاز شد ، ارسطو با مشاهدات خود آن را تأیید کرد و سرانجام اراتوستن با محاسبات خود بر اساس ادراک و پذیرش کروی ، به محیط این کره دوست داشتنی رسید از زمین پس از اراتوستن ، دانشمندان ، ستاره شناسان و بسیاری از افراد برجسته دیگر به اثبات و تأکید بر این نکته ادامه دادند. اما تلاش افراد قبلی مبنای مطالعه و بررسی این موضوع قرار گرفت. اگر دانشمندان بتوانند گردی زمین را کشف کنند ، با ایستادن روی شانه های غول ها این امکان وجود دارد.

[ad_2]