TSMC با پشت سر گذاشتن اینتل ، با ارزش ترین سازنده تراشه در جهان است

[ad_1]

از نظر ارزش بازار ، TSMC موفق شده است از غول تراشه های آمریکایی اینتل سبقت بگیرد. TSMC ، بزرگترین سازنده تراشه های قراردادی جهان ، مشتریان شناخته شده ای دارد و تعداد زیادی تراشه تولید می کند و کوچکترین مشکلی می تواند تأثیر قابل توجهی در کل صنعت تراشه داشته باشد. لیست مشتریان TSMC شامل نام های بزرگی مانند اپل ، انویدیا ، AMD و کوالکام است. بسیاری از تحلیلگران می گویند اپل بزرگترین مشتری TSMC است.

طبق گفته Wccftech ، خبر عبور TSMC از اینتل به فرم جدید 20F توسط شرکت تایوانی در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ثبت شده است. تکمیل این فرم برای شرکت هایی که سهام آنها در صرافی های ایالات متحده معامله می شود و معادل گزارش سالانه است ، الزامی است. 10K چیزی است که شرکت های دولتی آمریکا باید آن را پر کنند. در حال حاضر سهام TSMC در بورس سهام تایوان و بورس اوراق بهادار نیویورک به صورت سپرده های ایالات متحده (ADS) معامله می شود و ارزش هر سپرده ایالات متحده به اندازه پنج سهم عادی است.

طبق آخرین فرم 20F TSMC که در این ماه به ثبت رسیده است ، تا سال 2020 1064 میلیون ADS داد و ستد شده است. بر اساس آخرین قیمت سهام TSMC در بورس اوراق بهادار نیویورک ، ارزش این شرکت تایوانی 636 میلیارد دلار است. البته این مقدار با مقداری که در سرویس های Google Finance و Yahoo Finance نشان داده شده متفاوت است. این دو سرویس ارزش TSMC را در بازار آمریکا به ترتیب 558 و 564 میلیارد دلار اعلام کردند. حتی اگر خدمات مالی گوگل و یاهو را نیز در نظر بگیریم ، واضح است که TSMC توانسته از اینتل پیشی بگیرد و با اختلاف زیاد رسماً به با ارزش ترین سازنده تراشه در جهان تبدیل شود.

آخرین فرم 10Q ارائه شده توسط اینتل در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده نشان می دهد که تا تاریخ 27 مارس 2021 ، تیم آبی تقریباً چهار میلیارد سهام عادی داشته است. دیروز با احتساب قیمت 57.98 دلار سهام اینتل ، ارزش این شرکت 235 میلیارد دلار در بازار است. Google Finance و Yahoo Finance اینتل را به ترتیب 239 و 234 میلیارد دلار اعلام کردند. با در نظر گرفتن این اعداد ، به ارزش پی می بریم TSMC اکنون بیش از دو برابر Intel است.

مقالات مرتبط:

اگر 634 میلیارد دلار برای ارزش بازار TSMC و 235 میلیارد دلار برای ارزش بازار اینتل در نظر بگیریم ، نتیجه می گیریم که ارزش اینتل 37٪ از ارزش بازار TSMC است. با احتساب یاهو مالی ، اینتل 41 درصد ارزش بازار TSMC را دارد. مهم نیست که کدام سناریو را در نظر بگیرید ، حقیقت این است که TSMC اکنون از هر شرکت تراشه دیگری در بازار ارزش بیشتری دارد. سهام اینتل در سالهای اخیر نوسان زیادی داشته است پت گلسینگر، مدیرعامل جدید تیم آبی ، قصد دارد با ایجاد تغییرات اساسی در مدل تجاری اینتل ، این شرکت را به یکی از برترین سازندگان تراشه در جهان تبدیل کند.

یکی از مهمترین مشکلات اینتل دسترسی به لیتوگرافی هفتگی نانومتر است. سال گذشته ، تأخیر چند ماهه در پردازش لیتوگرافی هفتگی نانومتر باعث سقوط سهام اینتل شد. لیتوگرافی هفت نانومتری اینتل ، که گفته می شود معادل لیتوگرافی پنج نانومتری TSMC است ، هنوز وارد تولید انبوه نشده است. در همین حال ، شرکت تایوانی در حال آماده سازی برای شروع تولید انبوه لیتوگرافی سه نانومتری است. TSMC احتمالاً امسال تولید محدود و آزمایشی ویفرهای سه نانومتری را آغاز می کند و تولید انبوه آن از سال 2022 آغاز می شود.

یکی از تفاوتهای مهم لیتوگرافی پنج نانومتری TSMC و لیتوگرافی هفت نانومتری Intel استفاده از فناوری EUV است. تراشه ها چند لایه هستند و به گفته کارشناسان اینتل با استفاده از EUV تعداد لایه های تراشه هفت نانومتری خود را از تعداد لایه های تراشه پنج نانومتری TSMC افزایش می دهد.

[ad_2]