SpaceX 2814 ماهواره Starlink را به مدار پایین زمین منتقل می کند

[ad_1]

دیروز کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده به اسپیس ایکس اجازه داد تا 2،814 ماهواره مربوط به Starlink را کمتر از آنچه در گذشته برنامه ریزی شده بود به مدار بیاورد. این اتفاق برای شرکت فضایی افتاد ایلان ماسک این یک پیروزی مهم است. به گفته وارز ، تصمیم جدید کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده به SpaceX یک مزیت نسبی نسبت به رقبایی مانند آمازون و ونوب می بخشد. آمازون و وانوب سعی کردند از این اتفاق جلوگیری کنند زیرا آنها از تداخل مضر فرکانس و احتمال برخورد ماهواره ترس داشتند.

کمیسیون ارتباطات فدرال می گوید پرواز ماهواره های Starlink در مدار پایین مشکلات تداخل فرکانس زیادی ایجاد نمی کند. طبق گفته کمیسیون ارتباطات فدرال ، کاهش مدار ماهواره ها به SpaceX کمک می کند تا تغییرات امنیتی محور را در شبکه ماهواره ای Starlink ایجاد کند. به لطف این تغییر ، SpaceX می تواند ماهواره های آسیب دیده یا معیوب را با قرار دادن آنها در جو زمین ، سریعتر از شبکه خارج کند.

صدور مجوز برای SpaceX با چندین شرط انجام می شود: 1- SpaceX باید با اپراتورهای دیگر هماهنگ شود تا اطمینان حاصل کند که سیگنالهای Starlink با سیگنالهای ماهواره های دیگر تداخل ندارند. ۲. SpaceX باید گزارش های شش ماهه درباره کمبودهای Starlink را به کمیسیون ارتباطات فدرال ارائه دهد. در این گزارش ها همچنین باید وقایع مربوط به مجاورت یا ارتباط با ماهواره های دیگر ثبت شود.

در حال حاضر ، شبکه Starlink SpaceX بیش از 1300 ماهواره در مدار زمین دارد. این شرکت قصد دارد هزاران ماهواره دیگر را برای تأمین اینترنت باند پهن به مناطق دوردست جهان پرتاب کند. آمازون و وانوب همچنین در حال توسعه شبکه های اینترنت ماهواره ای خود هستند. در حال حاضر وانوب دارای 182 مورد از 648 ماهواره برنامه ریزی شده در مدار است. پروژه آمازون کويپر در حال حاضر هيچ ماهواره در مدار زمين ندارد. اما در سال 2020 مجوز پرتاب 3،236 ماهواره را از کمیسیون ارتباطات فدرال دریافت کرد. نیمی از این ماهواره ها تا سال 2026 پرتاب می شوند.

آمازون و وان وب ، رقبای اینترنت ماهواره ای SpaceX ، به شدت مخالف تغییر ماهواره های Starlink هستند

SpaceX 2019 توانست مجوزهای لازم را برای پایین آوردن اولین گروه از 1،584 ماهواره Starlink به مدار بدست آورد. تقریباً همه آن ماهواره ها اکنون در فضا قرار دارند و همین امر کمیسیون ارتباطات فدرال را بر آن داشته است تا دسته بعدی ماهواره ها را به موقع مجوز دهد.

مجوز کمیسیون ارتباطات فدرال به این معنی است که SpaceX می تواند ارتفاع 2814 Starlinks را از حدود 1150 کیلومتر که قبلاً برنامه ریزی شده بود به حدود 550 کیلومتر کاهش دهد. این اجازه می دهد تا ماهواره های SpaceX به همان منطقه مداری شبکه ماهواره ای آمازون برسند.

مقالات مرتبط:

کمیسیون ارتباطات فدرال می گوید درخواست SpaceX برای تغییر ارتفاع ماهواره منجر به تشکیل تقریباً 200 پرونده قضایی از سوی سازمان های دیگر و ده ها نامه شده است که بیشتر آنها سعی در جلوگیری از اجرای تصمیم SpaceX داشته اند. از جمله سازمان های مخالف این طرح می توان به آمازون و وانوب اشاره کرد. این دو شرکت بارها تلاش کرده اند کمیسیون ارتباطات فدرال را متقاعد کنند که کاهش ارتفاع ماهواره های SpaceX منجر به تداخل فرکانس با ماهواره های مجاور می شود و خطر برخورد مدارها را افزایش می دهد. به ویژه با توجه به این واقعیت که سیستم اجتناب از برخورد خودکار SpaceX به اپراتورهای دیگر نمی گوید که ماهواره های Starlink برای جلوگیری از برخورد از چه راهی حرکت می کنند.

پوشش رسانه ای آمازون از طرح تغییر ارتفاع ماهواره Starlink زمستان سال گذشته منتشر شد. در آن زمان ایلان ماسک ادعای این شرکت را داشت جف بزوس ایجادکوشد برای شبکه ای از ماهواره ها که در بهترین حالت چند سال دیگر پرتاب نمی شوند ، به SpaceX آسیب می رسانند. آمازون بلافاصله در بیانیه ای به اتهام نقاب پاسخ داد و گفت: تغییرات پیشنهادی در SpaceX به رقابت در سیستم های ماهواره ای لطمه می زند. آمازون ادعا کرد اگر SpaceX توانایی های خود را داشته باشد ، رقابت را خفه می کند.

انتقال ماهواره های Starlink به مدار پایین خبر خوبی برای ستاره شناسان است. چندین سال است که اخترشناسان به دلیل وجود ماهواره های Starlink ، که به گفته آنها منعکس کننده نور خورشید در هنگام مشاهدات شبانه زمینی است ، SpaceX را مورد انتقاد قرار می دهند و باعث می شود که جهان با عبور ناگهانی به وضوح دیده نشود. پایین آوردن مدار ماهواره ها آنها را بیشتر در سایه زمین قرار می دهد. این امر در کنار تلاشهای دیگری که SpaceX برای کاهش بازتاب نور از طریق ماهواره ها انجام داده است ، باعث می شود شبکه Starlink کمتر مشکلی برای ستاره شناسان باشد.

[ad_2]