بهترین درمان برای از دست دادن حس بویایی ناشی از کوید 19

[ad_1]

گروهی از افراد متخصص در حس بویایی توصیه می كنند از دست دادن حس بویایی ناشی از آن را درمان كنند 19 از استروئیدها استفاده نکنید. آنها می گویند بینی خود را دوباره آموزش دهید تا برخی رایحه ها بو شود. این رویکرد به احتمال زیاد وقت گیر است و ممکن است چندین ماه طول بکشد. اما اگر سعی کنید حداقل چهار رایحه مختلف را دو بار در روز استنشاق کنید ، به شما کمک می کند تا سریعتر و کامل تر و بدون عوارض جانبی ناخواسته بهبود یابید.

توصیه فوق مبتنی بر مطالعه مروری است که به این نتیجه رسیده است که کورتیکواستروئیدها نباید اولین گزینه درمانی برای از دست دادن حس بویایی ناشی از کووید 19 باشند. این داروها معمولاً برای افرادی که گرفتگی بینی یا التهاب دارند تجویز می شود. اما به نظر نمی رسد که این دلیل اختلال عملکرد بویایی در افراد مبتلا به Covid 19 باشد و ممکن است موثر نباشد. از طرف دیگر ، آموزش بویایی یک روش مبتنی بر شواهد است که می تواند حس بویایی را پس از عفونت ویروسی بازگرداند. طبق این گزارش ساینس‌‌الرت، محققان در مقاله خود می نویسند:

ما به عنوان یک تیم متخصص تأکید می کنیم که برای درمان این مشکل ابتدا باید روش آموزش بویایی در نظر گرفته شود. آموزش بو هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای ندارد و ارزان است. علاوه بر این ، فقط درمانی در دسترس است که با شواهد قوی پشتیبانی می شود.

مقایسه استروئیدها و روشهای آموزش بویایی برای درمان اختلال عملکرد بویایی ناشی از کوید 19 دشوار است. زیرا هیچ مطالعه کنترل شده ای در این زمینه انجام نشده است.

البته ایده آموزش بویایی مدتی است که وجود دارد. این روش برای کمک به درمان از دست دادن حس بویایی ناشی از عفونت های دیگر بسیار موفقیت آمیز استفاده شده است. به عنوان مثال ، در سال 2020 ، یک مقایسه منظم از درمان های بالقوه از دست دادن بویایی پس از عفونت های ویروسی ، از جمله آموزش بویایی ، استروئیدهای سیستمیک ، درمان های موضعی ، داروهای خوراکی غیر استروئیدی و طب سوزنی ، نشان داد که بر اساس شواهد موجود ، آموزش بوی باید اولین باشد توصیه

امروز شاید لازم باشد آموزش بویایی را در مقیاسی بی سابقه انجام دهیم. حدود 60٪ افراد مبتلا به کوید 19 دچار اختلالات بویایی می شوند و علائم حدود 10٪ این افراد هفته ها یا ماه ها ادامه دارد. به نظر می رسد بیشتر افراد حس بویایی خود را بهبود می بخشند و آموزش بویایی نیز می تواند به شما کمک کند.

در آغاز سال 2021 ، مطالعه ای بر روی 1363 بیمار Covid 19 مبتلا به اختلال عملکرد بویایی نشان داد که 95٪ بیماران بعد از شش ماه حس بویایی خود را بهبود می بخشند. به این بیماران توصیه می شود دو بار در روز آموزش بویایی را در خانه انجام دهند. با این حال ، مشخص نبود که تعداد زیادی از آنها در واقع این کار را انجام داده اند. کورتیکواستروئیدها به عنوان یکی دیگر از گزینه های درمانی در نظر گرفته شدند. اما این دارو بی ضرر نیست و می تواند با عوارض جانبی مختلفی مانند توقف جریان مایعات در بدن ، فشار خون بالا و تغییرات خلقی همراه باشد.

مقالات مرتبط:

کورتیکواستروئیدها حتی ممکن است مثر نباشند. شواهد کافی در این زمینه وجود ندارد. اما برخی گزارش های موردی نشان می دهد که استروئیدها ممکن است به افراد کمک کند تا حس بویایی خود را که به دلیل Covid از دست داده است ، بهبود بخشند.

بر اساس شواهد موجود ، نویسندگان توصیه می کنند که از کورتون برای درمان این مشکل با احتیاط استفاده شود. تا زمانی که یک آزمایش تصادفی و کنترل شده با دارونما انجام نشود ، ما باید درمان را با آموزش بویایی آغاز کنیم و از مصرف استروئید اجتناب کنیم. کارل فیلپات از دانشگاه East Anglia در انگلستان می گوید:

آموزش بو به عنوان گزینه ای ارزان ، ساده و بدون هیچ گونه درمانی برای دلایل مختلف از بین رفتن بویایی ظاهر شده است. هدف آن کمک به بهبودی مبتنی بر انعطاف پذیری عصبی ، توانایی مغز در سازماندهی مجدد خود برای جبران تغییر یا آسیب است.

آموزش بو زمان می برد و همه زودتر بهبود نمی یابند. به عنوان مثال ، حس بویایی از دست رفته ممکن است در اواخر زندگی به حالت عادی برگردد. زیرا نورونهای گیرنده حس بویایی کمتری دارند.

به طور سنتی ، آموزش بویایی به چهار عطر متکی است: میخک ، گل رز ، لیمو و اکالیپتوس. اما مهم نیست که چه رایحه ای را انتخاب می کنید. تمرکز روی رایحه های آشنا مانند عطرها ، پوست لیمو ، وانیل یا قهوه ساییده و فکر کردن در مورد خاطرات هنگام بوییدن آنها ممکن است مفید باشد. برای بهترین نتیجه ، باید هر 12 هفته چهار عطر را تغییر دهید.

این مطالعه در انجمن بین المللی آلرژی و راینولوژی منتشر شده است.

[ad_2]