بلو ارجین شرکت هوافضای جف بزوس خواستار لغو قرارداد ناسا با اسپیس ایکس شد

[ad_1]

جف بزوس و ایلان ماسک، دو تن از ثروتمندترین مردان جهان که هر دو در آرزوی وسعتبخشیدن به قلمرو انسان در منظومه شمسی وجود دارد ، بر سر ماه به منازعه برعکس. بهگزارش نیویورک تایمز ، روز دوشنبه ، بلوک ارجین ، شرکت هوافضای بزوس ، اعتراضی ۵۰ صفحه ای را برای دیوان محاسبات ایالات متحده ارسال کرد و در آن ، از قرار ۲/۹۹ دلار دلاری واگزارشده بود که ناسا به اسپیس ایکس برای ساخت سطح نینشین قمری انتقاد کرد.

برنامه سامانه فرود انسانی ناسا که هزینه ساخت سه نمونه آزمایشی از سطح شرکت های قمری در اسپیس ایکس و بلو ارجین و داینتیکس را تحت تأثیر قرار می دهد ، قرار است دو برنده در آوریل انتخاب کند. بااین بهحال ، ناسا به بهدلیل کمبود بودجه ترجیح داد از بین سه فضاپیما فقط موشک استارشیپ اسپیس ایکس را انتخاب کنید. به همین دلیل بلوک ارجین ، داینتیکس نیز به انتخاب اسپیس ایکس مورد آزمایش قرار گرفته است.

بلو ارجین در متن اعتراضش ، ناسا را ​​به قضاوت نادرست در مورد بخش های مختلفی از طرح پیشنهادی برای سطح خود را به عنوان بلوک مون ساخته شده است. بلو ارجین در قالب گروهی با عنوان «تیم ملی» وایتان پیمانکاران ورزشکار و دفاعی باسابقه شامل نورثروپ گرومن و لاکهید مارتین و دریپر مشغول ساخت سطح نینوشان خود است.

ناسا در توضیح دلیل شکست بلو ارجین و داینتیکس اعلام کرد که پیشنهاد می کند حداقل و حمل بیشتر استارشیپ باعث انتخاب اسپیس ایکس شود. به عنوان نمونه ناسا ، استارشیپ با این سازمان دو مأموریت نمایشی را به آزمایش در آورد: یکی دیگر از مأموریتی بدون سرنشین به سطح ماه و دیگر مأموریت برای حمل انسان به ماه سال 2024 است.

بلو ارجین روز دوشنبه بیانیه منتشر کرد کرد و در آن ، تصمیم ناسا را ​​پرریسک نامید و گفت که این سازمان خدمات نظامی ناقص را برای برنامه سامانه نیروی انسانی خراب کرده است. بلو ارجین ناسا را ​​به عهدشکنی در واپسین دقیقه نیز متهم کرد. این شرکت در بیانیه نوشته شده است: “تصمیم گیری برای سایر فرصت ها برای رقابت در بین استفاده از بستر و بستر تحت تأثیر قرار گرفتن در حد چشم محدود و بازگشت به ایالات متحده به ماه را نه برای تأیید ، به این دلیل که پیشنهاد می شود. بهاهم‌دلیل ، اعتراض خود را برای دیوان محاسبات فرستاده اعمال می کند. »

ناسا اذعان از اعتراضات شده است ؛ اما به عنوان آخرین سخنرانی این سازمان ، به دلیل مشکلات حقوقی نمی توان توضیح داد؟ درمقابل ، ایلان ماسک ، مدیرعامل اسپیس ایکس ، با توییتی طعنه‌آمیز به اعتراض بلو ارجین واکنش نشان داد. او را به عنوان بلوک ارجین پس از سالها هنوز نمی توان موشکی را به مدار پرتاب کند ، نوشت: “آن ها نمی توانند به مدار برسند.”

برنامه سطح سطح نینشین قمری اصلی ترین برنامه آرتمیس ناسا را ​​ادامه می دهد. سازمان فضایی با این پروژه باعث می شود که فضانوردان پس از پایان برنامه یک آپولو را به ماه بازگرداند و سکوی پرشی را نیز برای تحقق سفر انسان به مریخ استفاده کند. سال گذشته ، كنگرهي آمريكا از 3/3 ميليارد دلار درخواستي براي تهيه سطح سطح نينوشيده قمري ، فقط 8500 ميليون دلار به ناسا اختصاص داد. به دلیل موفقیت در انتخاب ناسا ، این محدودیت بودجه باعث انتخاب اسپیس ایکس شد که تنها برنده رقابت شد.

مقاله های مرتبط:

بلو ارجین در اعتراض خود ادعا می کند به دلیل آنکه ممکن است نداد پس از اطلاع از کمبود بودجه ، در طرح پیشنهادی آنها را بازنگری کند. بهادعای این شرکت ، ناسا غیرمنصفانه اسپیس ایکس را انتخاب کرده و مشکلات فنی مرتبط با استارشیپ ازجمله تکنیک را اثبات کرده است این سامانه موشکی برای سوختگیری مجدد در مدار را نادیده گرفته شده است. در متن اعتراض بلوک ارجین ، آمده است: «ناسا با کوچکترین خطرناک چشمهای طراحی در برنامه و زمانی دیگر از اسپیس ایکس ، برآورد اسپیس ایکس را به عنوان غیرقابل تحمل ترجیح داده و درعین حال ، خطرهای یکسان یا مشابه در طرح پیشنهادی بلو ارجین را بزرگتر کرده است.»

دیوان محاسبات آمریکا برای حل اختلافات بین شرکتها و سازمانهای فدرال عمل کند ، بهدانشگاه دادگاه برای درمان عادی است. این سازمان نظریه در بررسی اعتراضات نظریه نمونه ای از بلوک های برجسته مقاومت در برابر تصمیم گیری برای پذیرش قوانین پذیرفته شده یا رد کند. اگر اعتراض کنید بلوک ارجین پذیرفته می شود (که بعید است) ، دیوان محاسبات مجموعه ای از توصیه ها را برای ناسا ارسال خواهد کرد. بسیار بعید است سازمان های فدرال از رعایت توصیه های دیوان سرپیچی کنند. بلو ارجین در اعتراض از دیوان خواسته است که با اسپیس ایکس فسخ شود و دوباره رقابت را با اعلام کمبود بودجه و گفتگو و گفتگو با تمام شرکت کنندگان در مناقصه در روند جدید را به ناسا توصیه کند.

این اولین بار نیست که بلوک ارجین پس از شکست در مناقصه اعتراض بازی ؛ چرا که در سال ۲۰۱۹ نیز این شرکت از ارتش آزاد ارتش هوایی ارتش آمریکا برای انتخاب دو شرکت از بین چهار شرکت پیشنهاد کرده است که در مناقصه برای پرتاب ماهواره های پنتاگون به فضا در چند سال آتی انتقاد شده بود. در آن زمان ، دیوان محاسبات بخشی از اعتراض بلو ارجین را پذیرفت ؛ اما این شرکت را به هدف مدنظرش نرساند.[ad_2]